SEJARAH PENGURUS BESAR SEJARAH PENGURUS BESAR

KADA mengawal segala fungsi dan kegiatan melalui Pejabat Pengurus Besar. Pentadbiran harian dilaksanakan oleh Timbalan Pengerusi, Pengurus Besar Lembaga dan bertanggungjawab menjalankan segal program, skim atau projek selaras dengan keputusan-keputusan Lembaga dan melaksanakan arahan-arahan Menteri atau Pengerusi yang diterima dari masa ke semasa.

Tertakluk kepada arahan Pengerusi, Timbalan Pengerusi mempunyai kawalan pentadbiran ke atas pegawai-pegawai dan penjawat-penjawat Lembaga.

Pengurus Besar KADA pertama adalah Ybhg. Dato' Abdul Hadi b. Hj. Sidek. Sebelumnya beliau dilantik oleh Kerajaan Persekutuan sebagai Pegawai Penyama. Jawatan Pengurus Besar selepas beliau merupakan Pegawai pinjaman dari Jabatan Pertanian Negeri Kelantan. Disamping menjadi Pengarah Jabatan Pertanian Negeri Kelantan, Pegawai berkenaan pada ketika yang sama dipinjamkan ke KADA selaku Pengurus Besar. Mulai tahun 1985 jawatan Pengurus Besar disandang oleh Pegawai KADA.

 

Pegawai Penyama/Pengurus Besar
TUAN HJ. HARIRI B. ABU TAIF
EN. ABDUL HADI B. HJ. SIDEK (DATO')
TUAN HJ. HARIRI B. ABU TAIF
Pegawai Penyama
1 Oktober 1968 – 14 November 1971
DATO' ABDUL HADI B. HJ. SIDEK
Pegawai Penyama
15 November 1971 – 31 Dis 1972
Pengurus Besar
1 Jan 1973 – 30 Jun 1974
EN. HASHIM B. SHAMSUDDIN
EN. KAMARUZZAMAN B. HJ. ALIAS
DATO' HASHIM B. SHAMSUDDIN
Pengurus Besar
1 Julai 1974 – 31 Julai 1976
EN. KAMARUZZAMAN B. HJ. ALIAS
Pengurus Besar
1 Ogos 1976 – 15 Mei 1977
EN. AB. WAHID B. HJ. AZAHARI
 DR. NIK HASSANI B. MOHAMED
EN. AB. WAHID B. HJ. AZAHARI
Pengurus Besar
16 Mei 1977 – 31 Ogos 1979
DR. NIK HASSANI B. MOHAMED
Pengurus Besar
1 Sept 1979 – 1 Mac 1991
TUAN HJ. NIK MOHD YUSOFF B. ISMAIL
EN. WAN ABDUL AZIZ B. AHMAD
TUAN HJ. NIK MOHD
YUSOFF B. ISMAIL

Pengurus Besar
2 Mac 1991 – 20 Mac 1995
EN. WAN ABDUL AZIZ B. AHMAD
Pengurus besar
21 Mac 1995 – 31 Ogos 2001
TUAN HJ. HASAN B. HARON
TUAN HJ. MAHMUD B. TAIB
TUAN HJ. HASAN B. HARON
Pengurus Besar
1 sept – 31 Jan 2003
TUAN HJ. MAHMUD B. TAIB
Pengurus Besar
1 Feb 2003– 22 Jun 2005
TUAN HJ. CHE COB @ AB. GHAFFAR B. ABDUL RAHMAN
TUAN HJ. SAYUTI B. HJ. HUSSIN
TUAN HJ. CHE COB @ AB. GHAFFAR B. ABDUL RAHMAN
Pengurus Besar
23 Jun 2005 – 30 Nov 2006
TUAN HJ. SAYUTI B. HJ. HUSSIN
Pengurus Besar
1 Dis 2006 - 23 Ogos 2008
EN IBRAHIM B. MAT
EN. MOHD RAIS B. MOHD ARIFFIN
TN. HJ. IBRAHIM B. MAT
Pengurus Besar
24 Ogos 2008 - 17 April 2014

TN. HJ. MOHD RAIS B. MOHD ARIFFIN
Pengurus Besar
18 April 2014 - sekarang